Tuesday Series

NBYC

2019 Tuesday Bay Series-Updated

FS Fleet

Sailed: 14, Discards: 3, To count: 11, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1
June 18 18:30
Race 2
June 25 18:30
Race 3
June 27 18:30
Race 4
July 2 18:30
Race 5
July 9 18:30
Race 6
July 11 18:30
Race 7
July 16 18:30
Race 8
  18:30
Race 9
July 30, 2019 18:30
Race 10
  18:30
Race 11
  18:30
Race 12
Aug 20 18:30
Race 13
Aug 22 18:30
Race 14
Aug 27 18:30
Total Nett
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 (3.0) 1.0 3.0 (5.0) 1.0 1.3 OOD 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) 29.3 14.3
2 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 2.0 3.0 1.0 (4.0) (7.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 1.0 (7.0 DNC) 3.0 1.9 OOD 2.0 1.0 38.9 20.9
3 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 (4.0) 2.4 OOD 4.0 1.0 2.0 1.0 3.0 (5.0) (7.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 3.0 4.0 42.4 26.4
4 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 1.0 4.0 2.0 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (5.0) 3.0 3.2 OOD 4.0 4.0 4.0 5.0 2.0 54.2 35.2
5 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 4.0 OOD (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 4.0 (7.0 DNC) 6.0 4.0 4.0 3.0 5.0 5.0 4.0 3.0 65.0 44.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNF) 3.0 3.0 4.0 6.0 3.0 7.0 DNC 4.4 OOD 3.0 6.0 7.0 DNC 69.4 48.4

NFS Fleet

Sailed: 14, Discards: 3, To count: 11, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1
June 18 18:30
Race 2
June 25 18:30
Race 3
June 27 18:30
Race 4
July 2 18:30
Race 5
July 9 18:30
Race 6
July 11 18:30
Race 7
July 16 18:30
Race 8
  18:30
Race 9
July 30, 2019 18:30
Race 10
  18:30
Race 11
  18:30
Race 12
Aug 20 18:30
Race 13
Aug 22 18:30
Race 14
Aug 27 18:30
Total Nett
1 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 (2.0) 1.0 (3.0) (2.0) 2.0 1.0 1.4 OOD 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 22.4 15.4
2 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173 (10.0 DNC) 2.0 1.0 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 5.0 1.0 1.9 OOD 3.0 2.0 1.0 2.0 50.9 20.9
3 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253 1.0 3.0 2.0 (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) 2.0 3.7 OOD 3.0 (10.0 DNF) 4.0 4.0 4.0 10.0 DNC 70.7 40.7
4 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 6.0 1.0 2.0 3.0 4.8 OOD 10.0 DNC 82.8 52.8
5 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216 (10.0 DNC) 5.0 4.0 3.0 7.0 (10.0 DNC) 3.0 6.0 5.0 (10.0 DNC) 5.0 10.0 DNC 3.0 3.0 84.0 54.0
6 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225 4.0 4.0 6.0 4.0 5.3 OOD 3.0 (10.0 DNC) 3.0 4.0 (10.0 DNF) (10.0 DNC) 5.0 10.0 DNC 10.0 DNC 88.3 58.3
7 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 3.0 7.0 5.0 5.9 OOD 5.0 2.0 (10.0 DNC) 4.0 7.0 (10.0 DNF) 6.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 94.9 64.9
8 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288 (10.0 DNC) 6.0 (10.0 DNF) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 9.6 OOD 135.6 105.6
9 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 9.6 OOD (10.0 DNF) 6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 135.6 105.6

Race 1 - FS Fleet - June 18 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40, Course: Short Trap, Wind dir: W, Ave wind: 2 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 18:40 20:19:49 1:39:49 1:32:28 1.0
2 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 18:40 20:19:42 1:39:42 1:34:41 2.0
3 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 18:40 20:16:42 1:36:42 1:36:22 3.0
4 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 18:40 20:16:04 1:36:04 1:42:35 4.0
4 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125     OOD   4.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216     DNC   7.0

Race 2 - FS Fleet - June 25 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40, Course: Triangle, Wind dir: SW, Ave wind: 13-19 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 18:40 19:55:43 1:15:43 1:15:27 1.0
2 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 18:40 20:06:03 1:26:03 1:18:57 2.0
3 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129     OOD   2.4
4 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 18:40 20:04:32 1:24:32 1:20:17 3.0
5 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 18:40 20:08:49 1:28:49 1:22:17 4.0
6 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125     DNC   7.0

Race 3 - FS Fleet - June 27 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40, Course: Long Trap, Wind dir: W, Ave wind: 8-12 kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 18:40 19:48:05 1:08:05 1:04:40 1.0
2 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 18:40 19:50:38 1:10:38 1:05:26 2.0
3 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 18:40 19:45:59 1:05:59 1:05:45 3.0
4 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 18:40 19:45:31 1:05:31 1:09:58 4.0
5 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125     DNC   7.0
5 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216     DNC   7.0

Race 4 - FS Fleet - July 2 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40, Course: Short Trap, Wind dir: W-SW, Ave wind: 2 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 18:40 20:03:41 1:23:41 1:29:22 1.0
2 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 18:40 20:11:14 1:31:14 1:38:10 2.0
3 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 18:40 20:35:32 1:55:32 1:47:02 3.0
4 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 18:40 20:40:39 2:00:39 1:54:35 4.0
5 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 18:40 20:39:34 1:59:34 1:59:09 5.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216     DNF   7.0

Race 5 - FS Fleet - July 9 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 18:40 19:55:19 1:15:19 1:15:03 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 18:40 19:52:16 1:12:16 1:17:10 2.0
3 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 18:40 20:07:57 1:27:57 1:20:41 3.0
4 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 18:40 19:55:35 1:15:35 1:21:20 4.0
5 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195     DNC   7.0
5 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210     DNC   7.0

Race 6 - FS Fleet - July 11 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40, Course: Up/Down, Wind dir: W-N, Ave wind: 8-20 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 18:40 19:41:55 1:01:55 1:06:07 1.0
2 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167     OOD   1.3
3 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 18:40 20:07:05 1:27:05 1:22:42 2.0
4 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 18:40 20:12:44 1:32:44 1:25:04 3.0
5 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210     DNC   7.0
5 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125     DNC   7.0

Race 7 - FS Fleet - July 16 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40, Course: Long Trap, Wind dir: W to SW, Ave wind: 17 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 18:40 19:34:24 0:54:24 0:54:13 1.0
2 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 18:40 19:37:39 0:57:39 0:54:45 2.0
3 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 18:40 19:32:48 0:52:48 0:56:23 3.0
4 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 18:40 19:43:32 1:03:32 0:58:17 4.0
5 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 18:40 19:43:27 1:03:27 0:58:47 5.0
6 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 18:40 19:37:13 0:57:13 1:01:34 6.0

Race 8 - FS Fleet at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40, Course: Triangle, Wind dir: WNW - N, Ave wind: 8 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 18:40 19:48:27 1:08:27 1:08:13 1.0
2 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 18:40 19:53:34 1:13:34 1:09:52 2.0
3 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 18:40 19:56:58 1:16:58 1:11:18 3.0
4 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 18:40 19:49:29 1:09:29 1:14:46 4.0
5 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 18:40 19:50:52 1:10:52 1:15:41 5.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 18:40 20:02:34 1:22:34 1:15:45 6.0

Race 9 - FS Fleet - July 30, 2019 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40, Course: Long Trap, Wind dir: W, Ave wind: 15-20 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 18:40 19:46:26 1:06:26 1:03:06 1.0
2 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 18:40 19:44:29 1:04:29 1:04:15 2.0
3 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 18:40 19:52:19 1:12:19 1:06:21 3.0
4 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210     OOD   3.2
5 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 18:40 19:43:59 1:03:59 1:08:51 4.0
6 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129     DNC   7.0

Race 10 - FS Fleet at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 18:40 20:14:21 1:34:21 1:34:01 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 18:40 20:10:56 1:30:56 1:37:06 2.0
3 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 18:40 20:13:39 1:33:39 1:40:46 3.0
4 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 18:40 20:39:50 1:59:50 1:51:01 4.0
5 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195     DNC   7.0
5 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216     DNC   7.0

Race 11 - FS Fleet at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40, Course: Triangle, Wind dir: N, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 18:40 19:52:10 1:12:10 1:11:55 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 18:40 19:51:19 1:11:19 1:16:09 2.0
3 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 18:40 20:00:37 1:20:37 1:16:34 3.0
4 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 18:40 20:04:21 1:24:21 1:18:09 4.0
5 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216     OOD   4.4
6 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 18:40 19:53:40 1:13:40 1:19:16 5.0

Race 12 - FS Fleet - Aug 20 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:45, Course: Triangle, Wind dir: SW, Ave wind: 10 Knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 18:45 19:56:41 1:11:41 1:11:26 1.0
2 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195     OOD   1.9
3 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 18:45 19:55:51 1:10:51 1:15:40 2.0
4 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 18:45 20:07:47 1:22:47 1:15:57 3.0
5 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 18:45 20:07:10 1:22:10 1:16:07 4.0
6 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 18:45 19:57:37 1:12:37 1:18:08 5.0

Race 13 - FS Fleet - Aug 22 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1840, Course: Traingle, Wind dir: N-NW, Ave wind: 8 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 19:55:21 1:15:21 1:15:05 1.0
2 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840 20:01:26 1:21:26 1:17:20 2.0
3 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 1840 19:52:42 1:12:42 1:17:38 3.0
4 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 19:54:46 1:14:46 1:20:27 4.0
5 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 1840 20:10:14 1:30:14 1:23:36 5.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 1840 20:11:26 1:31:26 1:23:53 6.0

Race 14 - FS Fleet - Aug 27 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1830, Course: Short Trap, Wind dir: S, Ave wind: 12 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1830 19:31:14 1:01:14 0:58:09 1.0
2 FS Jammin C&C 25 44066 Mark Feeney 210 1830 19:34:46 1:04:46 1:00:00 2.0
3 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1830 19:26:34 0:56:34 1:00:52 3.0
4 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalande 129 1830 19:27:20 0:57:20 1:01:13 4.0
5 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167     DNC   7.0
5 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216     DNC   7.0

Race 1 - NFS Fleet - June 18 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Course: Short Trap, Wind dir: W, Ave wind: 2 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253 18:30 20:34:55 2:04:55 1:48:07 1.0
2 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 18:30 20:27:20 1:57:20 1:55:18 2.0
3 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 20:44:58 2:14:58 2:00:19 3.0
4 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225 18:30 20:44:58 2:14:58 2:02:02 4.0
5 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173     DNC   10.0
5 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236     DNC   10.0
5 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216     DNC   10.0
5 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   10.0
5 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNC   10.0

Race 2 - NFS Fleet - June 25 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Course: Triangle, Wind dir: SW, Ave wind: 13-19 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 18:30 19:46:24 1:16:24 1:15:04 1.0
2 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173 18:30 19:48:04 1:18:04 1:16:59 2.0
3 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253 18:30 20:04:43 1:34:43 1:21:59 3.0
4 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225 18:30 20:07:07 1:37:07 1:27:49 4.0
5 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216 18:30 20:06:37 1:36:37 1:28:38 5.0
6 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288 18:30 20:20:10 1:50:10 1:30:31 6.0
7 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 20:18:19 1:48:19 1:36:33 7.0
8 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236     DNC   10.0
8 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNC   10.0

Race 3 - NFS Fleet - June 27 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Course: Long Trap, Wind dir: W, Ave wind: 8-12 kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173 18:30 19:38:43 1:08:43 1:07:46 1.0
2 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253 18:30 19:49:29 1:19:29 1:08:48 2.0
3 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 18:30 19:40:15 1:10:15 1:09:02 3.0
4 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216 18:30 19:46:00 1:16:00 1:09:43 4.0
5 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 19:49:21 1:19:21 1:10:44 5.0
6 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225 18:30 19:49:04 1:19:04 1:11:30 6.0
7 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     OOD   9.6
8 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236     DNC   10.0
8 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNF   10.0

Race 4 - NFS Fleet - July 2 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Course: Short Trap, Wind dir: W-SW, Ave wind: 2 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 18:30 20:35:17 2:05:17 1:51:20 1.0
2 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 18:30 20:25:05 1:55:05 1:53:05 2.0
3 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216 18:30 20:37:55 2:07:55 1:57:21 3.0
4 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225 18:30 20:55:34 2:25:34 2:11:37 4.0
5 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     OOD   5.9
6 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173     DNC   10.0
6 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253     DNC   10.0
6 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   10.0
6 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNF   10.0

Race 5 - NFS Fleet - July 9 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Course: Triangle, Wind dir: NW, Ave wind: 6 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173 18:30 19:48:33 1:18:33 1:17:27 1.0
2 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 18:30 19:51:47 1:21:47 1:20:22 2.0
3 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 18:30 20:01:20 1:31:20 1:21:10 3.0
4 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253 18:30 20:10:58 1:40:58 1:27:23 4.0
5 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 20:10:29 1:40:29 1:29:34 5.0
6 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225     OOD   5.3
7 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239 18:30 20:13:10 1:43:10 1:31:15 6.0
8 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216 18:30 20:14:51 1:44:51 1:36:11 7.0
9 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   10.0

Race 6 - NFS Fleet - July 11 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Course: Up/Down, Wind dir: W-N, Ave wind: 8-20 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 18:30 19:41:18 1:11:18 1:10:04 1.0
2 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 20:10:46 1:40:46 1:29:49 2.0
3 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225 18:30 20:20:06 1:50:06 1:39:33 3.0
4 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173     DNC   10.0
4 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253     DNC   10.0
4 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236     DNC   10.0
4 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216     DNC   10.0
4 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   10.0
4 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNC   10.0

Race 7 - NFS Fleet - July 16 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Course: Long Trap, Wind dir: W to SW, Ave wind: 17 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173 18:30 19:25:31 0:55:31 0:54:45 1.0
2 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175     OOD   1.4
3 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253 18:30 19:40:53 1:10:53 1:01:21 2.0
4 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216 18:30 19:37:47 1:07:47 1:02:11 3.0
5 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236     DNC   10.0
5 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225     DNC   10.0
5 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   10.0
5 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   10.0
5 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNC   10.0

Race 8 - NFS Fleet at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Course: Triangle, Wind dir: WNW - N, Ave wind: 8 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 18:30 19:46:44 1:16:44 1:15:24 1.0
2 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 18:30 19:57:25 1:27:25 1:17:41 2.0
3 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225 18:30 19:59:46 1:29:46 1:21:10 3.0
4 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253     OOD   3.7
5 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 20:03:16 1:33:16 1:23:08 4.0
6 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173 18:30 19:55:38 1:25:38 1:24:26 5.0
7 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216 18:30 20:02:12 1:32:12 1:24:35 6.0
8 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   10.0
8 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNC   10.0

Race 9 - NFS Fleet - July 30, 2019 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Course: Long Trap, Wind dir: W, Ave wind: 15-20 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173 18:30 19:34:38 1:04:38 1:03:44 1.0
2 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 18:30 19:37:32 1:07:32 1:06:22 2.0
3 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253 18:30 19:48:59 1:18:59 1:08:22 3.0
4 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225 18:30 19:48:52 1:18:52 1:11:19 4.0
5 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216 18:30 19:48:24 1:18:24 1:11:55 5.0
6 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 18:30 19:52:54 1:22:54 1:13:40 6.0
7 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 19:53:49 1:23:49 1:14:43 7.0
8 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   10.0
8 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNC   10.0

Race 10 - NFS Fleet at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Course: Triangle, Wind dir: W, Ave wind: 5 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 18:30 20:28:27 1:58:27 1:45:15 1.0
2 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173     OOD   1.9
3 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 18:30 20:21:40 1:51:40 1:49:44 2.0
4 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253     DNF   10.0
4 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216     DNC   10.0
4 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225     DNF   10.0
4 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNF   10.0
4 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   10.0
4 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNF   10.0

Race 11 - NFS Fleet at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Course: Triangle, Wind dir: N, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 18:30 19:51:15 1:21:15 1:19:50 1.0
2 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 18:30 20:00:55 1:30:55 1:20:47 2.0
3 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173 18:30 19:52:56 1:22:56 1:21:47 3.0
4 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253 18:30 20:06:14 1:36:14 1:23:18 4.0
5 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216 18:30 20:01:28 1:31:28 1:23:55 5.0
6 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 20:04:18 1:34:18 1:24:04 6.0
7 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225     DNC   10.0
7 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   10.0
7 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNC   10.0

Race 12 - NFS Fleet - Aug 20 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35, Course: Triangle, Wind dir: SW, Ave wind: 10 Knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 18:35 19:47:56 1:12:56 1:11:40 1.0
2 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173 18:35 19:48:39 1:13:39 1:12:37 2.0
3 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 18:35 19:58:04 1:23:04 1:13:49 3.0
4 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253 18:35 20:04:31 1:29:31 1:17:29 4.0
5 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225 18:35 20:03:05 1:28:05 1:19:39 5.0
6 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216     DNC   10.0
6 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   10.0
6 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   10.0
6 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNC   10.0

Race 13 - NFS Fleet - Aug 22 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1830, Course: Traingle, Wind dir: N-NW, Ave wind: 8 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173 1830 19:50:47 1:20:47 1:19:39 1.0
2 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 19:54:37 1:24:37 1:23:09 2.0
3 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216 1830 20:03:30 1:33:30 1:25:47 3.0
4 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253 1830 20:10:02 1:40:02 1:26:35 4.0
5 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236     OOD   4.8
6 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225     DNC   10.0
6 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   10.0
6 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   10.0
6 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNC   10.0

Race 14 - NFS Fleet - Aug 27 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1830, Course: Short Trap, Wind dir: S, Ave wind: 12 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 19:30:26 1:00:26 0:59:23 1.0
2 NFS T'Bec CS30 4671 Marc Kuzyk 173 1830 19:31:21 1:01:21 1:00:30 2.0
3 NFS Zingara C&C 27 MK5   Pat Morin 216 1830 19:38:55 1:08:55 1:03:13 3.0
4 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     OOD   9.6
5 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 253     DNC   10.0
5 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236     DNC   10.0
5 NFS Proteus Fantasia 27   Rob Giesler 225     DNC   10.0
5 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   10.0
5 NFS Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Moseley-Williams 239     DNC   10.0


www.nbyc.ca

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com