Tuesday Series

NBYC

Tuesday Night Races 2018 - Aug 14

FS Fleet

Sailed: 13, Discards: 3, To count: 10, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1
June 5, 2018 18:30
Race 2
June 12, 2018  
Race 3
June 19, 2018 18:30
Race 4
June 26, 2018 18:30
Race 5
July 3, 2018  
Race 6
July 10, 2018  
Race 7
July 17, 2018  
Race 8
July 31, 2018  
Race 9
August 7, 2018  
Race 10
Aug 14, 2018  
Race 11
August 21. 2018  
Race 11
August 28, 2018  
Race 12
September 4, 2018 1830
Total Nett
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 (1.0) (3.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 RC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 15.0 10.0
2 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 2.0 1.0 2.0 (5.0) (5.0) 2.3 RC 3.0 2.0 (5.0) 2.0 2.0 3.0 4.0 38.3 23.3
3 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 2.8 RC (4.0) 3.0 3.0 2.0 3.0 2.0 3.0 2.0 (4.0) 3.0 4.0 (9.0 DNC) 44.8 27.8
4 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 (6.0 DNF) 2.9 RC (9.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 (5.0) 1.0 4.0 3.0 4.0 5.0 2.0 48.9 28.9
5 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 3.0 2.0 (9.0 DNC) 4.0 4.0 4.0 (9.0 DNC) 4.0 3.0 (5.0) 5.0 2.0 3.0 57.0 34.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 DNF 7.0 DNF 6.0 (9.0 DNC) 4.0 5.0 9.0 DNC 6.0 6.0 5.9 RC 5.0 85.9 58.9
7 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216 (9.0 DNC) 5.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 8.6 RC 112.6 85.6

NFS Fleet

Sailed: 13, Discards: 3, To count: 10, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1
June 5, 2018 18:30
Race 2
June 12, 2018  
Race 3
June 19, 2018 18:30
Race 4
June 26, 2018 18:30
Race 5
July 3, 2018  
Race 6
July 10, 2018  
Race 7
July 17, 2018  
Race 8
July 31, 2018  
Race 9
August 7, 2018  
Race 10
Aug 14, 2018  
Race 11
August 21. 2018  
Race 11
August 28, 2018  
Race 12
September 4, 2018 1830
Total Nett
1 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1.0 (2.0) 1.8 RC 2.0 2.0 (7.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (6.0) 32.8 17.8
2 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 (4.0) 3.0 (9.0 DNF) 3.0 1.0 3.0 1.0 (4.0) 3.0 1.0 2.2 RC 3.0 2.0 39.2 22.2
3 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 2.0 4.0 2.0 1.0 3.0 (5.0) 4.0 1.0 2.3 RC 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 50.3 23.3
4 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 3.0 1.0 3.0 (6.0) (4.0) 1.0 3.0 3.0 4.0 2.8 RC (11.0 DNC) 4.0 3.0 48.8 27.8
5 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 5.0 (11.0 DNC) 2.0 5.0 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 1.0 1.0 11.0 DNC 83.0 50.0
6 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 9.0 DNF 4.0 5.7 RC 4.0 7.0 6.0 6.0 (11.0 DNC) 3.0 7.0 5.0 89.7 56.7
7 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 (11.0 DNC) 6.0 9.0 DNF 5.9 RC 5.0 6.0 6.0 5.0 7.0 4.0 (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) 91.9 58.9
8 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288 (11.0 DNC) 8.0 DNF 9.0 DNF 10.0 DNF 6.0 9.0 8.0 (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 6.0 4.0 109.0 76.0
9 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239 (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) 10.0 DNF (11.0 DNC) 8.0 9.6 RC 11.0 DNC 8.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 128.6 95.6

Race 1 - FS Fleet - June 5, 2018 at 18:30

Long Trap

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 19:52:00 1:12:00 1:11:45 1.0
2 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 19:50:50 1:10:50 1:14:48 2.0
3 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135     RC   2.8
4 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 19:54:30 1:14:30 1:20:10 3.0
5 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840   DNF   6.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216     DNC   9.0
6 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216     DNC   9.0

Race 2 - FS Fleet - June 12, 2018

Triangle

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840, Course: Triangle 5 Start, Wind dir: WSW, Ave wind: 10-15 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 19:38:55 0:58:55 1:02:13 1.0
2 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 19:41:46 1:01:46 1:06:28 2.0
3 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195     RC   2.9
4 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 19:48:00 1:08:00 1:07:46 3.0
5 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 1840 19:45:11 1:05:11 1:08:50 4.0
6 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216 1840 19:57:55 1:17:55 1:11:29 5.0
7 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216     DNC   9.0

Race 3 - FS Fleet - June 19, 2018 at 18:30

Short Trap

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 20:23:20 1:43:20 1:42:58 1.0
2 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 20:25:49 1:45:49 1:51:44 2.0
3 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 1840 20:27:54 1:47:54 1:53:56 3.0
4 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 1840   DNF   5.0
5 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195     DNC   9.0
5 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125     DNC   9.0
5 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216     DNC   9.0

Race 4 - FS Fleet - June 26, 2018 at 18:30

Up/Down

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 20:38:55 1:58:55 1:58:30 1.0
2 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840 20:51:15 2:11:15 2:04:39 2.0
3 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 1840 20:39:23 1:59:23 2:06:04 3.0
4 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 20:38:28 1:58:28 2:07:28 4.0
5 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 20:43:16 2:03:16 2:10:10 5.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 1840   DNF   7.0
7 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216     DNC   9.0

Race 5 - FS Fleet - July 3, 2018

Long Trap

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840, Course: Long Trap, Wind dir: WSW, Ave wind: 7
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 19:55:46 1:15:46 1:15:30 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 1840 19:54:53 1:14:53 1:19:04 2.0
3 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840 20:06:05 1:26:05 1:21:45 3.0
4 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 19:56:23 1:16:23 1:22:11 4.0
5 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 19:59:39 1:19:39 1:24:06 5.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 1840 20:12:55 1:32:55 1:25:15 6.0
7 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216     DNC   9.0

Race 6 - FS Fleet - July 10, 2018

Triangle

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840, Course: Triangle, Wind dir: NW, Ave wind: 8 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 19:59:38 1:19:38 1:19:21 1.0
2 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840 20:07:27 1:27:27 1:23:03 2.0
3 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135     RC   2.3
4 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 1840 20:00:40 1:20:40 1:25:11 3.0
5 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 20:05:17 1:25:17 1:31:46 4.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 1840   DNC   9.0
6 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216 1840   DNC   9.0

Race 7 - FS Fleet - July 17, 2018

Long Trap

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 19:36:53 0:56:53 0:56:41 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 1840 19:37:16 0:57:16 1:00:28 2.0
3 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 19:37:33 0:57:33 1:00:46 3.0
4 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 1840 19:46:57 1:06:57 1:01:25 4.0
5 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840 19:45:03 1:05:03 1:01:47 5.0
6 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125     DNC   9.0
6 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216     DNC   9.0

Race 8 - FS Fleet - July 31, 2018

Short Trap

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840, Course: Long Trap, Wind dir: W, then SE, Ave wind: 3 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167     RC   1.0
1 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840 19:30:13 0:50:13 0:47:41 1.0
3 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 19:25:23 0:45:23 0:47:55 2.0
4 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 1840 19:26:29 0:46:29 0:49:05 3.0
5 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 19:27:42 0:47:42 0:51:19 4.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 1840 19:36:29 0:56:29 0:51:49 5.0
7 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216     DNC   9.0

Race 9 - FS Fleet - August 7, 2018

Up/Down

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 19:36:10 0:56:10 0:55:58 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 1840 19:34:19 0:54:19 0:57:21 2.0
3 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 19:33:51 0:53:51 0:57:57 3.0
4 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840 19:43:17 1:03:17 1:00:06 4.0
5 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 19:37:06 0:57:06 1:00:18 5.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216     DNC   9.0
6 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216     DNC   9.0

Race 10 - FS Fleet - Aug 14, 2018

Short Trap

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 19:43:04 1:03:04 1:02:51 1.0
2 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 19:39:50 0:59:50 1:03:11 2.0
3 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840 19:46:37 1:06:37 1:03:16 3.0
4 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 1840 19:40:19 1:00:19 1:03:41 4.0
5 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 19:41:38 1:01:38 1:06:19 5.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 1840 19:56:38 1:16:38 1:10:18 6.0
7 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216     DNC   9.0

Race 11 - FS Fleet - August 21. 2018

Triangle

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840, Course: Up/Down, Wind dir: ENE, Ave wind: 9 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 19:09:55 0:29:55 0:29:49 1.0
2 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 19:08:28 0:28:28 0:30:04 2.0
3 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 1840 19:09:00 0:29:00 0:30:37 3.0
4 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840 19:12:17 0:32:17 0:30:40 4.0
5 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 19:09:00 0:29:00 0:31:12 5.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 1840 19:16:28 0:36:28 0:33:27 6.0
7 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216     DNC   9.0

Race 11 - FS Fleet - August 28, 2018

Short Trap

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840, Course: Long Trap, Wind dir: SW, Ave wind: 10 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 19:39:30 0:59:30 0:59:17 1.0
2 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 19:35:48 0:55:48 1:00:02 2.0
3 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 19:37:03 0:57:03 1:00:14 3.0
4 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135 1840 19:37:07 0:57:07 1:00:19 4.0
5 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840 19:44:35 1:04:35 1:01:20 5.0
6 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 1840   RC   5.9
7 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216     DNC   9.0

Race 12 - FS Fleet - September 4, 2018 at 1830

Up/Down

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 1840, Course: Triangle, Wind dir: E
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24 2230 Ross Jamieson 167 1840 19:47:14 1:07:14 1:07:00 1.0
2 FS Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds 195 1840 19:52:03 1:12:03 1:08:26 2.0
3 FS Oshki Nodin Abbott 33 2230 Chris Fulton 125 1840 19:46:01 1:06:01 1:11:02 3.0
4 FS Hot Sheet Express 27 10 Don Merriman 135 1840 19:51:13 1:11:13 1:15:12 4.0
5 FS Gale Force T26 558 Ken Smith 216 1840 20:21:43 1:41:43 1:33:19 5.0
6 FS Jammin' C&C25 44066 Mark Feeney 216     RC   8.6
7 FS Boomerang S2 9.1 40864 Luc Lalonde 135     DNC   9.0

Race 1 - NFS Fleet - June 5, 2018 at 18:30

Long Trap

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830, Course: Long Trap, Wind dir: North, Ave wind: 14
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 19:54:47 1:24:47 1:15:20 1.0
2 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 1830 19:55:45 1:25:45 1:16:12 2.0
3 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 19:49:20 1:19:20 1:17:57 3.0
4 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830 20:05:48 1:35:48 1:25:56 4.0
5 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173     DNC   11.0
5 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   11.0
5 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   11.0
5 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   11.0
5 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239     DNC   11.0

Race 2 - NFS Fleet - June 12, 2018

Triangle

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830, Course: Triangle 5 Start, Wind dir: WSW, Ave wind: 10-15 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 19:48:25 1:18:25 1:17:03 1.0
2 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 19:59:13 1:29:13 1:19:17 2.0
3 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830 20:00:47 1:30:47 1:21:26 3.0
4 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 1830 20:10:46 1:40:46 1:29:33 4.0
5 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239 1830 20:13:44 1:43:44 1:31:45 5.0
6 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 1830 20:20:28 1:50:28 1:44:23 6.0
7 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNF   8.0
8 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173     DNC   11.0
8 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   11.0

Race 3 - NFS Fleet - June 19, 2018 at 18:30

Short Trap

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173 1830 20:28:01 1:58:01 1:56:22 1.0
2 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236     RC   1.8
3 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 1830 20:59:06 2:29:06 2:12:30 2.0
4 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 20:59:37 2:29:37 2:27:01 3.0
5 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830   DNF   9.0
5 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNF   9.0
5 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNF   9.0
5 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNF   9.0
9 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239     DNC   11.0

Race 4 - NFS Fleet - June 26, 2018 at 18:30

Up/Down

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830, Course: Up/Down, Wind dir: NW, Ave wind: 2 knots - calm
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 1830 20:51:30 2:21:30 2:05:44 1.0
2 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 20:52:59 2:22:59 2:07:03 2.0
3 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830 20:53:53 2:23:53 2:09:04 3.0
4 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 1830 20:57:10 2:27:10 2:11:11 4.0
5 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173 1830 20:44:33 2:14:33 2:12:41 5.0
6 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 1830   RC   5.9
7 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 20:50:29 2:20:29 2:18:03 6.0
8 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNF   10.0
8 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239 1830   DNF   10.0

Race 5 - NFS Fleet - July 3, 2018

Long Trap

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830, Course: Long Trap, Wind dir: WSW, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830 20:05:24 1:35:24 1:25:35 1.0
2 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 20:06:56 1:36:56 1:26:08 2.0
3 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 1830 20:08:51 1:38:51 1:27:50 3.0
4 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 20:01:00 1:31:00 1:29:25 4.0
5 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 1830 20:12:34 1:42:34 1:36:55 5.0
6 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     RC   5.7
7 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288 1830 20:34:24 2:04:24 1:42:12 6.0
8 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173     DNC   11.0
8 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239     DNC   11.0

Race 6 - NFS Fleet - July 10, 2018

Triangle

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830, Course: Triangle, Wind dir: NW, Ave wind: 8 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 19:56:53 1:26:53 1:25:23 1.0
2 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173 1830 19:56:39 1:26:39 1:25:27 2.0
3 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830 20:05:43 1:35:43 1:25:52 3.0
4 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 1830 20:10:21 1:40:21 1:29:27 4.0
5 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 1830 20:11:12 1:41:12 1:29:56 5.0
6 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 1830 20:05:36 1:35:36 1:30:20 6.0
7 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 20:14:42 1:44:42 1:33:02 7.0
8 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239 1830 20:18:44 1:48:44 1:36:10 8.0
9 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288 1830 20:34:15 2:04:15 1:42:05 9.0

Race 7 - NFS Fleet - July 17, 2018

Long Trap

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830, Wind dir: N, Ave wind: 10-14 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830 19:35:27 1:05:27 0:58:43 1.0
2 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 19:36:36 1:06:36 0:59:11 2.0
3 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 19:30:30 1:00:30 0:59:27 3.0
4 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 1830 19:38:41 1:08:41 1:01:02 4.0
5 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173 1830 19:32:24 1:02:24 1:01:32 5.0
6 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 1830 19:39:18 1:09:18 1:05:29 6.0
7 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 1830 19:44:22 1:14:22 1:06:17 7.0
8 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288 1830 19:57:03 1:27:03 1:11:31 8.0
9 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239     RC   9.6

Race 8 - NFS Fleet - July 31, 2018

Short Trap

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830, Course: Long Trap, Wind dir: W, then SE, Ave wind: 3 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 1830 19:27:11 0:57:11 0:50:49 1.0
2 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 19:29:15 0:59:15 0:52:39 2.0
3 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 19:24:25 0:54:25 0:53:28 3.0
4 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830 19:31:14 1:01:14 0:54:56 4.0
5 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 1830 19:30:18 1:00:18 0:56:59 5.0
6 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 1830 19:34:43 1:04:43 0:57:41 6.0
7 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173     DNC   11.0
7 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   11.0
7 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239     DNC   11.0

Race 9 - NFS Fleet - August 7, 2018

Up/Down

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 19:37:54 1:07:54 1:00:20 1.0
2 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173 1830 19:33:30 1:03:30 1:02:37 2.0
3 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236     RC   2.3
4 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830 19:42:40 1:12:40 1:05:11 3.0
5 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 19:38:11 1:08:11 1:07:00 4.0
6 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288 1830 19:57:38 1:27:38 1:12:00 5.0
7 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 1830 19:51:15 1:21:15 1:12:26 6.0
8 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 1830 19:49:44 1:19:44 1:15:21 7.0
9 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239 1830 19:59:48 1:29:48 1:19:25 8.0

Race 10 - NFS Fleet - Aug 14, 2018

Short Trap

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830 19:41:28 1:11:28 1:04:07 1.0
2 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 19:42:25 1:12:25 1:04:21 2.0
3 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175     RC   2.8
4 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 1830 19:44:14 1:14:14 1:05:58 3.0
5 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 1830 19:40:46 1:10:46 1:06:52 4.0
6 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173     DNC   11.0
6 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   11.0
6 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   11.0
6 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239     DNC   11.0

Race 11 - NFS Fleet - August 21. 2018

Triangle

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830, Course: Up/Down, Wind dir: ENE, Ave wind: 9 knots
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173 1830 19:00:09 0:30:09 0:29:44 1.0
2 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 19:04:15 0:34:15 0:30:26 2.0
3 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830   RC   2.2
4 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 1830 19:06:21 0:36:21 0:32:24 3.0
5 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236     DNC   11.0
5 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175     DNC   11.0
5 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   11.0
5 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288     DNC   11.0
5 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239     DNC   11.0

Race 11 - NFS Fleet - August 28, 2018

Short Trap

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830, Course: Long Trap, Wind dir: SW, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173 1830 19:31:45 1:01:45 1:00:53 1.0
2 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 19:41:36 1:11:36 1:03:37 2.0
3 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830 19:41:29 1:11:29 1:04:07 3.0
4 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 19:35:51 1:05:51 1:04:42 4.0
5 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 1830 19:43:39 1:13:39 1:09:36 5.0
6 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288 1830 20:03:17 1:33:17 1:16:38 6.0
7 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 1830 19:58:26 1:28:26 1:18:50 7.0
8 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236     DNC   11.0
8 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239     DNC   11.0

Race 12 - NFS Fleet - September 4, 2018 at 1830

Up/Down

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1830, Course: Triangle, Wind dir: E
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre 236 1830 19:47:44 1:17:44 1:09:05 1.0
2 NFS Arcady Northern 29 89 Trevor Halford 230 1830 19:53:41 1:23:41 1:15:04 2.0
3 NFS Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner 175 1830 19:49:03 1:19:03 1:17:41 3.0
4 NFS Whispering Wind Contessa 26   Michael Kervin 288 1830 20:24:45 1:54:45 1:34:17 4.0
5 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 1830 20:17:44 1:47:44 1:36:02 5.0
6 NFS Four Winds Tanzer 26 656 George Barratt & Carrie Taylor 236 1830 20:18:21 1:48:21 1:36:17 6.0
7 NFS T'Bec CS30 4671 Mark Kuzyk 173     DNC   11.0
7 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   11.0
7 NFS Waiward Wind CS27 1201 Bernie Mosely-Williams 239     DNC   11.0


www.nbyc.ca

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com