Tuesday Series

NBYC

Tuesday Series - Overall

Overall

Sailed: 13, Discards: 3, To count: 10, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1
May 23, 2017  
R2
May 30, 2017  
R3
June 6, 2017  
R4
Jun 13, 2017  
R5
June 20, 2017  
R6
June 27, 2017  
R7
Jul 04, 2017 18:35
R8
Jul 11, 2017 18:30
R9
Jul 18,2017  
R10
Aug 1, 2017  
R11
Aug 15, 2017  
R12
Aug 22, 2017  
R13
Aug 29, 2017  
Total Nett
1st FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 1.0 2.0 2.0 (3.0) (7.0) (6.0) 1.0 1.0 1.0 1.5 RC 2.5 2.0 1.0 31.0 15.0
2nd NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 (6.0) 1.0 2.1 RC 1.0 (19.0 DNC) 4.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (6.0) 1.0 4.0 52.1 21.1
3rd FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 3.0 3.5 1.0 5.0 3.0 2.0 3.0 3.1 RC (7.0) 3.0 4.0 (6.0) (19.0 DNC) 62.6 30.6
4th FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 2.0 6.0 5.0 (19.0 DNC) 5.0 3.0 4.4 RC 5.0 6.0 (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) 3.0 101.4 44.4
5th FS Gale Force T26   Ken Smith 216 (19.0 DNC) 10.0 7.0 10.0 4.0 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 5.0 2.5 5.9 RC 5.0 116.4 59.4
6th NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 4.0 5.0 4.0 8.0 6.3 RC 5.0 4.0 4.0 9.0 14.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 120.3 63.3
7th NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 6.7 RC 3.5 9.0 9.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 4.0 7.0 9.0 (19.0 DNC) 6.0 124.2 67.2
8th FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 7.2 RC 1.0 1.0 19.0 DNC 2.0 129.2 72.2
9th NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 5.0 7.0 3.0 4.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 5.0 14.0 DNF (19.0 DNC) 19.0 DNC 7.2 RC 129.2 72.2
10th NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 8.0 (19.0 DNC) 10.0 7.4 RC 8.0 8.0 (12.0 DNF) 3.0 (12.0) 8.0 8.0 7.0 7.0 117.4 74.4
11th NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 10.0 8.0 8.0 (12.0) 9.0 9.0 (19.0 DNC) 8.0 10.0 6.0 11.0 4.0 (19.0 DNC) 133.0 83.0
12th NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 7.0 11.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 11.0 8.9 RC 12.0 DNF 9.0 11.0 4.0 7.0 (19.0 DNC) 8.0 145.9 88.9
13th NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 9.0 12.0 11.0 7.0 (19.0 DNC) 10.0 12.0 DNF 10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 10.3 RC 3.0 19.0 DNC 160.3 103.3
14th NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 12.0 9.0 6.0 11.0 10.0 11.0 12.0 DNF (19.0 DNC) 14.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 180.0 123.0
15th NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 (19.0 DNC) 12.4 RC (19.0 DNC) 14.0 (19.0 DNC) 12.0 12.0 DNF 11.0 13.0 10.0 12.0 19.0 DNC 9.0 181.4 124.4
16th NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 11.0 (19.0 DNC) 14.0 DNF 13.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 5.0 19.0 DNC 205.0 148.0
17th NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 12.0 DNF 19.0 DNC 8.0 9.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 206.0 149.0

R1 - May 23, 2017

Short Trap - Course 6 - Shortened S-6-5-F@4, Wind: NW 0-3 knots, Conditions: Calm
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:30:56 0:50:56 0:53:47 1.0
2 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:39:01 0:59:01 0:54:09 2.0
3 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:33:30 0:53:30 0:56:30 3.0
4 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 19:36:07 1:06:07 0:58:29 4.0
5 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:30:05 1:00:05 0:59:15 5.0
6 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:34:32 1:04:32 0:59:18 6.0
7 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230     RC   6.7
8 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:34:54 1:04:54 1:03:46 7.0
9 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:43:27 1:13:27 1:04:40 8.0
10 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 19:42:49 1:12:49 1:08:48 9.0
11 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:51:20 1:21:20 1:12:30 10.0
12 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 19:58:47 1:28:47 1:19:09 11.0
13 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 20:01:09 1:31:09 1:20:37 12.0
14 FS Gale Force T26   Ken Smith 216     DNC   19.0
14 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   19.0
14 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30   DNC   19.0
14 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   19.0

R2 - May 30, 2017

Up/Down - Course 5 - S-5-2-5-F, Wind: SW 15-20 knots (Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:30:15 1:00:15 0:55:22 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:33:25 0:53:25 0:56:24 2.0
3 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:34:52 0:54:52 0:57:56 3.5
3 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:34:35 1:04:35 0:57:56 3.5
5 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 19:35:32 1:05:32 0:57:58 5.0
6 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:43:46 1:03:46 0:58:30 6.0
7 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:29:55 0:59:55 0:59:05 7.0
8 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:38:39 1:08:39 1:01:12 8.0
9 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 19:40:53 1:10:53 1:02:42 9.0
10 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 19:49:02 1:09:02 1:03:20 10.0
11 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:35:43 1:05:43 1:04:35 11.0
12 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 19:52:02 1:22:02 1:17:31 12.0
13 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196     RC   12.4
14 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   19.0
14 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242     DNC   19.0
14 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   19.0
14 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   19.0

R3 - June 6, 2017

Long Trap - Course 1 - Wind: 6-8 knots, Conditions: Shifty
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:51:21 1:11:21 1:15:20 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:51:36 1:11:36 1:15:36 2.0
3 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215     RC   2.1
4 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:47:05 1:17:05 1:16:01 3.0
5 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 19:58:54 1:28:54 1:18:38 4.0
6 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 20:06:32 1:26:32 1:19:23 5.0
7 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 20:02:34 1:32:34 1:21:52 6.0
8 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 20:11:44 1:31:44 1:24:09 7.0
9 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 20:05:22 1:35:22 1:25:01 8.0
10 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 20:04:58 1:34:58 1:25:11 9.0
11 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 20:09:03 1:39:03 1:27:12 10.0
12 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 20:06:40 1:36:40 1:31:21 11.0
13 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNF   14.0
14 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   19.0
14 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175     DNC   19.0
14 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196     DNC   19.0
14 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   19.0

R4 - Jun 13, 2017

Triangle
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 20:01:12 1:31:12 1:23:48 1.0
2 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 18:40 20:04:24 1:24:24 1:24:06 2.0
3 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 20:03:30 1:23:30 1:28:10 3.0
4 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 20:00:27 1:30:27 1:29:11 4.0
5 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 20:04:29 1:24:29 1:29:12 5.0
6 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210 18:30 20:08:18 1:38:18 1:31:04 6.0
7 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 20:06:35 1:36:35 1:31:16 7.0
8 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242     RC   7.4
9 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 20:14:08 1:44:08 1:32:06 8.0
10 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 20:14:23 1:44:23 1:33:38 9.0
11 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 20:22:54 1:42:54 1:34:24 10.0
12 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 20:19:32 1:49:32 1:36:53 11.0
13 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 20:21:25 1:51:25 1:39:19 12.0
14 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 20:25:27 1:55:27 1:42:55 13.0
15 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 20:21:02 1:51:02 1:45:16 14.0
16 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216     DNC   19.0
16 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175     DNC   19.0

R5 - June 20, 2017

Short Trap - Course 5
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 18:40 19:33:02 0:53:02 0:52:51 1.0
2 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:25:19 0:55:19 0:54:33 2.0
3 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:32:48 0:52:48 0:55:45 3.0
4 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 19:42:19 1:02:19 0:57:10 4.0
5 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:42:53 1:02:53 0:57:41 5.0
6 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:34:22 1:04:22 0:57:44 6.0
7 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239     RC   6.3
8 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:35:20 0:55:20 0:58:26 7.0
9 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:38:11 1:08:11 1:00:01 8.0
10 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:38:31 1:08:31 1:01:05 9.0
11 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 19:39:13 1:09:13 1:01:13 10.0
12 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:35:22 1:05:22 1:04:14 11.0
13 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215     DNC   19.0
13 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   19.0
13 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196     DNC   19.0
13 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   19.0
13 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   19.0

R6 - June 27, 2017

Up/Down - Course 1 - S@3-6-F@3 (Shortened) Conditions: Shifty
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:00
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 19:10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 19:10 20:04:14 0:54:14 0:54:03 1.0
2 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 19:10 20:10:06 1:00:06 1:03:28 2.0
3 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 19:10 20:19:36 1:09:36 1:03:51 3.0
4 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 19:00 20:10:34 1:10:34 1:04:51 4.0
5 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 19:00 20:13:43 1:13:43 1:05:12 5.0
6 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 19:10 20:11:48 1:01:48 1:05:15 6.0
7 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 19:10 20:21:29 1:11:29 1:05:35 7.0
8 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 19:00 20:17:27 1:17:27 1:08:11 8.0
9 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175     RC   8.9
10 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 19:00 20:19:03 1:19:03 1:10:28 9.0
11 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 19:00 20:15:50 1:15:50 1:11:40 10.0
12 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 19:00 20:24:33 1:24:33 1:14:47 11.0
13 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 19:00 20:20:06 1:20:06 1:15:57 12.0
14 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230     DNC   19.0
14 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     DNC   19.0
14 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   19.0
14 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   19.0

R7 - Jul 04, 2017 at 18:35

Long Trap - Course 5 - Shortened S-2-F@5, Wind: NW 0-3 knots, Conditions: Calm
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:35
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:35 20:09:35 1:34:35 1:39:52 1.0
2 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:35 20:32:44 1:57:44 1:48:11 2.0
3 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:35 20:30:04 1:55:04 2:01:30 3.0
4 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:35 20:56:58 2:21:58 2:05:34 4.0
5 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216     RC   4.4
6 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242     DNF   12.0
6 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175     DNF   12.0
6 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNF   12.0
6 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNF   12.0
6 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196     DNF   12.0
6 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNF   12.0
12 FS Gale Force T26   Ken Smith 216     DNC   19.0
12 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230     DNC   19.0
12 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   19.0
12 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     DNC   19.0
12 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234     DNC   19.0
12 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   19.0

R8 - Jul 11, 2017 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:30 19:32:12 1:02:12 1:05:41 1.0
2 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:41:58 1:11:58 1:06:08 2.0
3 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:45:55 1:15:55 1:06:50 3.0
4 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135     RC   3.1
5 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 19:46:44 1:16:44 1:07:52 4.0
6 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:30 19:46:12 1:16:12 1:09:54 5.0
7 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:41:00 1:11:00 1:10:01 6.0
8 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:51:36 1:21:36 1:13:12 7.0
9 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:54:42 1:24:42 1:15:30 8.0
10 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:47:11 1:17:11 1:15:51 9.0
11 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 19:50:32 1:20:32 1:16:06 10.0
12 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 19:55:02 1:25:02 1:20:37 11.0
13 FS Gale Force T26   Ken Smith 216     DNC   19.0
13 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   19.0
13 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNC   19.0
13 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   19.0
13 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   19.0

R9 - Jul 18,2017

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:31:41 0:51:41 0:54:34 1.0
2 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:30:30 1:00:30 0:55:36 2.0
3 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 19:41:00 1:01:00 0:55:58 3.0
4 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:33:01 1:03:01 0:56:32 4.0
5 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:27:40 0:57:40 0:56:52 5.0
6 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:42:49 1:02:49 0:57:38 6.0
7 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:34:43 0:54:43 0:57:47 7.0
8 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     RC   7.2
9 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210 18:30 19:32:30 1:02:30 0:57:54 8.0
10 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 19:37:31 1:07:31 0:59:43 9.0
11 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:37:53 1:07:53 1:00:31 10.0
12 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:31:42 1:01:42 1:00:38 11.0
13 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:39:19 1:09:19 1:01:01 12.0
14 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 19:38:01 1:08:01 1:04:29 13.0
15 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 19:43:42 1:13:42 1:05:11 14.0
16 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   19.0
16 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   19.0

R10 - Aug 1, 2017

Wind: SW 9 gusting to 19 knots

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 18:40 19:42:36 1:02:36 1:02:23 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135     RC   1.5
3 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:40:28 1:10:28 1:04:45 2.0
4 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:43:03 1:03:03 1:06:35 3.0
5 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:39:56 1:09:56 1:08:43 4.0
6 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 19:55:37 1:15:37 1:09:22 5.0
7 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:49:01 1:19:01 1:10:26 6.0
8 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:48:36 1:18:36 1:10:31 7.0
9 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:50:41 1:20:41 1:11:02 8.0
10 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210 18:30 19:49:52 1:19:52 1:13:59 9.0
11 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 19:48:38 1:18:38 1:14:33 10.0
12 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239     DNF   14.0
12 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     DNF   14.0
14 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216     DNC   19.0
14 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   19.0
14 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNC   19.0
14 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   19.0

R11 - Aug 15, 2017

Short Trap - Course 1, Wind: WNW

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 18:40 19:47:35 1:07:35 1:07:21 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:46:50 1:06:50 1:10:34 2.5
2 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 19:56:55 1:16:55 1:10:34 2.5
4 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:47:01 1:07:01 1:10:46 4.0
5 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:58:43 1:18:43 1:12:13 5.0
6 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:52:07 1:22:07 1:15:27 6.0
7 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:51:10 1:21:10 1:19:46 7.0
8 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 20:01:35 1:31:35 1:20:37 8.0
9 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 20:00:03 1:30:03 1:20:47 9.0
10 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 20:02:05 1:32:05 1:22:05 10.0
11 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     RC   10.3
12 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 20:05:12 1:35:12 1:24:52 11.0
13 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 20:01:10 1:31:10 1:26:26 12.0
14 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239     DNC   19.0
14 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     DNC   19.0
14 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNC   19.0
14 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   19.0

R12 - Aug 22, 2017

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:32:51 1:02:51 0:57:45 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:35:38 0:55:38 0:58:45 2.0
3 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 19:34:10 1:04:10 1:00:38 3.0
4 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:38:39 1:08:39 1:01:12 4.0
5 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 19:38:46 1:08:46 1:01:18 5.0
6 FS Gale Force T26   Ken Smith 216     RC   5.9
7 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:38:04 0:58:04 1:01:19 6.0
8 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:42:17 1:12:17 1:03:38 7.0
9 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216     DNC   19.0
9 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239     DNC   19.0
9 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230     DNC   19.0
9 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   19.0
9 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     DNC   19.0
9 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175     DNC   19.0
9 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNC   19.0
9 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196     DNC   19.0
9 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   19.0

R13 - Aug 29, 2017

Long trap - Course 5, shortened: S,5,2,F - Wind: Light

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:46:50 1:06:50 1:10:34 1.0
2 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 18:40 19:51:44 1:11:44 1:11:29 2.0
3 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:59:33 1:19:33 1:12:59 3.0
4 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:54:37 1:24:37 1:17:45 4.0
5 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 20:07:19 1:27:19 1:20:06 5.0
6 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:59:32 1:29:32 1:20:19 6.0
7 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 20:02:21 1:32:21 1:21:18 7.0
8 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     RC   7.2
9 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:58:42 1:28:42 1:27:10 8.0
10 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 20:13:31 1:43:31 1:38:09 9.0
11 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135     DNC   19.0
11 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239     DNC   19.0
11 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234     DNC   19.0
11 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   19.0
11 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNC   19.0
11 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   19.0
11 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   19.0


www.nbyc.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com