Tuesday Series

NBYC

Tuesday Series - Fleets

FS Fleet

Sailed: 14, Discards: 4, To count: 10, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1
May 23, 2017  
R2
May 30, 2017  
R3
June 6, 2017  
R4
Jun 13, 2017  
R5
June 20, 2017  
R6
June 27, 2017  
R7
Jul 04, 2017 18:35
R8
Jul 11, 2017 18:30
R9
Jul 18,2017  
R10
Aug 1, 2017  
R11
Aug 15, 2017  
R12
Aug 22, 2017  
R13
Aug 29, 2017  
Sept 05, 2017
2017  
Total Nett
1st FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 1.0 1.0 (2.0) 2.0 (5.0) (4.0) 1.0 1.0 1.0 1.2 RC (2.5) 1.0 1.0 2.0 25.7 12.2
2nd FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 3.0 2.0 1.0 3.0 2.0 2.0 2.0 2.1 RC (4.0) 2.0 (4.0) 2.0 (7.0 DNC) (4.0) 40.1 21.1
3rd FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.4 RC 1.0 1.0 7.0 DNC 2.0 1.0 52.4 24.4
4th FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 2.0 3.0 3.0 (7.0 DNC) 4.0 3.0 3.1 RC 2.0 3.0 (7.0 DNC) 5.0 (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC) 59.1 31.1
5th FS Gale Force T26   Ken Smith 216 (7.0 DNC) 4.0 4.0 4.0 3.0 (5.0) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 3.0 2.5 3.3 RC 4.0 3.0 58.8 32.8

NFS Fleet

Sailed: 14, Discards: 4, To count: 10, Rating system: PHRFTOT, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1
May 23, 2017  
R2
May 30, 2017  
R3
June 6, 2017  
R4
Jun 13, 2017  
R5
June 20, 2017  
R6
June 27, 2017  
R7
Jul 04, 2017 18:35
R8
Jul 11, 2017 18:30
R9
Jul 18,2017  
R10
Aug 1, 2017  
R11
Aug 15, 2017  
R12
Aug 22, 2017  
R13
Aug 29, 2017  
Sept 05, 2017
2017  
Total Nett
1st NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 (3.0) (1.0) 1.0 RC 1.0 (14.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) 42.0 10.0
2nd NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 1.0 3.0 2.0 5.0 2.8 RC 2.0 2.0 3.0 5.0 (10.0 DNF) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 79.8 27.8
3rd NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 3.0 RC 2.0 5.0 (6.0) 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 2.0 4.0 4.0 (14.0 DNC) 2.0 1.0 78.0 30.0
4th NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 5.0 (14.0 DNC) (6.0) 3.6 RC 3.0 3.0 (9.0 DNF) 2.0 (8.0) 5.0 3.0 5.0 3.0 3.0 72.6 35.6
5th NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 2.0 4.0 1.0 2.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 3.0 10.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.6 RC 14.0 DNC 101.6 45.6
6th NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 (7.0) 5.0 4.0 (8.0) 4.0 4.0 (14.0 DNC) 6.0 6.0 3.0 6.0 3.0 (14.0 DNC) 4.6 RC 88.6 45.6
7th NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 4.0 7.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 4.8 RC (9.0 DNF) 7.0 7.0 2.0 2.0 (14.0 DNC) 4.0 4.0 98.8 47.8
8th NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 6.0 8.0 7.0 4.0 (14.0 DNC) 5.0 9.0 DNF 8.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 RC 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 126.0 70.0
9th NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 (14.0 DNC) 7.7 RC (14.0 DNC) 10.0 (14.0 DNC) 7.0 9.0 DNF 9.0 9.0 7.0 7.0 (14.0 DNC) 5.0 6.0 132.7 76.7
10th NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 9.0 6.0 3.0 7.0 5.0 6.0 9.0 DNF (14.0 DNC) 10.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 139.0 83.0
11th NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 8.0 (14.0 DNC) 10.0 DNF 9.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 4.0 14.0 DNC 5.0 153.0 97.0
12th NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 9.0 DNF 14.0 DNC 4.0 6.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 162.0 106.0

R1 - FS Fleet - May 23, 2017

Short Trap - Course 6 - Shortened S-6-5-F@4, Wind: NW 0-3 knots, Conditions: Calm
(Prelim results)

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:30:56 0:50:56 0:53:47 1.0
2 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:39:01 0:59:01 0:54:09 2.0
3 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:33:30 0:53:30 0:56:30 3.0
4 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   7.0
4 FS Gale Force T26   Ken Smith 216     DNC   7.0

R2 - FS Fleet - May 30, 2017

Up/Down - Course 5 - S-5-2-5-F, Wind: SW 15-20 knots (Prelim results)

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:33:25 0:53:25 0:56:24 1.0
2 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:34:52 0:54:52 0:57:56 2.0
3 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:43:46 1:03:46 0:58:30 3.0
4 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 19:49:02 1:09:02 1:03:20 4.0
5 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   7.0

R3 - FS Fleet - June 6, 2017

Long Trap - Course 1 - Wind: 6-8 knots, Conditions: Shifty
(Prelim results)

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:51:21 1:11:21 1:15:20 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:51:36 1:11:36 1:15:36 2.0
3 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 20:06:32 1:26:32 1:19:23 3.0
4 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 20:11:44 1:31:44 1:24:09 4.0
5 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   7.0

R4 - FS Fleet - Jun 13, 2017

Triangle
(Prelim results)

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 18:40 20:04:24 1:24:24 1:24:06 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 20:03:30 1:23:30 1:28:10 2.0
3 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 20:04:29 1:24:29 1:29:12 3.0
4 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 20:22:54 1:42:54 1:34:24 4.0
5 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216     DNC   7.0

R5 - FS Fleet - June 20, 2017

Short Trap - Course 5
(Prelim results)

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 18:40 19:33:02 0:53:02 0:52:51 1.0
2 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:32:48 0:52:48 0:55:45 2.0
3 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 19:42:19 1:02:19 0:57:10 3.0
4 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:42:53 1:02:53 0:57:41 4.0
5 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:35:20 0:55:20 0:58:26 5.0

R6 - FS Fleet - June 27, 2017

Up/Down - Course 1 - S@3-6-F@3 (Shortened) Conditions: Shifty
(Prelim results)

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 19:10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 19:10 20:04:14 0:54:14 0:54:03 1.0
2 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 19:10 20:10:06 1:00:06 1:03:28 2.0
3 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 19:10 20:19:36 1:09:36 1:03:51 3.0
4 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 19:10 20:11:48 1:01:48 1:05:15 4.0
5 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 19:10 20:21:29 1:11:29 1:05:35 5.0

R7 - FS Fleet - Jul 04, 2017 at 18:35

Long Trap - Course 5 - Shortened S-2-F@5, Wind: NW 0-3 knots, Conditions: Calm
(Prelim results)

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:35 20:09:35 1:34:35 1:39:52 1.0
2 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:35 20:30:04 1:55:04 2:01:30 2.0
3 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216     RC   3.1
4 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   7.0
4 FS Gale Force T26   Ken Smith 216     DNC   7.0

R8 - FS Fleet - Jul 11, 2017 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:30 19:32:12 1:02:12 1:05:41 1.0
2 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:30 19:46:12 1:16:12 1:09:54 2.0
3 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135     RC   2.1
4 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   7.0
4 FS Gale Force T26   Ken Smith 216     DNC   7.0

R9 - FS Fleet - Jul 18,2017

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:31:41 0:51:41 0:54:34 1.0
2 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 19:41:00 1:01:00 0:55:58 2.0
3 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     RC   2.4
4 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:42:49 1:02:49 0:57:38 3.0
5 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:34:43 0:54:43 0:57:47 4.0

R10 - FS Fleet - Aug 1, 2017

Wind: SW 9 gusting to 19 knots

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 18:40 19:42:36 1:02:36 1:02:23 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135     RC   1.2
3 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:43:03 1:03:03 1:06:35 2.0
4 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 19:55:37 1:15:37 1:09:22 3.0
5 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216     DNC   7.0

R11 - FS Fleet - Aug 15, 2017

Short Trap - Course 1, Wind: WNW

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 18:40 19:47:35 1:07:35 1:07:21 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:46:50 1:06:50 1:10:34 2.5
2 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 19:56:55 1:16:55 1:10:34 2.5
4 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:47:01 1:07:01 1:10:46 4.0
5 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:58:43 1:18:43 1:12:13 5.0

R12 - FS Fleet - Aug 22, 2017

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:35:38 0:55:38 0:58:45 1.0
2 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:38:04 0:58:04 1:01:19 2.0
3 FS Gale Force T26   Ken Smith 216     RC   3.3
4 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167     DNC   7.0
4 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216     DNC   7.0

R13 - FS Fleet - Aug 29, 2017

Long trap - Course 5, shortened: S,5,2,F - Wind: Light

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:46:50 1:06:50 1:10:34 1.0
2 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 18:40 19:51:44 1:11:44 1:11:29 2.0
3 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216 18:40 19:59:33 1:19:33 1:12:59 3.0
4 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 20:07:19 1:27:19 1:20:06 4.0
5 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135     DNC   7.0

Sept 05, 2017 - FS Fleet - 2017

Triangle - Course 5, Wind: SW 7-11 km/h, calm

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FS Ruby Tuesday J24   Ross Jamieson 167 18:40 19:43:42 1:03:42 1:03:29 1.0
2 FS Boomerang S2 9.1   Luc Lalonde 135 18:40 19:40:14 1:00:14 1:03:36 2.0
3 FS Gale Force T26   Ken Smith 216 18:40 19:53:23 1:13:23 1:07:19 3.0
4 FS Hot Sheet Express 27   Don Merriman 135 18:40 19:43:49 1:03:49 1:07:23 4.0
5 FS Jammin' C&C25   Mark Feeney 216     DNC   7.0

R1 - NFS Fleet - May 23, 2017

Short Trap - Course 6 - Shortened S-6-5-F@4, Wind: NW 0-3 knots, Conditions: Calm
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 19:36:07 1:06:07 0:58:29 1.0
2 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:30:05 1:00:05 0:59:15 2.0
3 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:34:32 1:04:32 0:59:18 3.0
3 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230     RC   3.0
5 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:34:54 1:04:54 1:03:46 4.0
6 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:43:27 1:13:27 1:04:40 5.0
7 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 19:42:49 1:12:49 1:08:48 6.0
8 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:51:20 1:21:20 1:12:30 7.0
9 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 19:58:47 1:28:47 1:19:09 8.0
10 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 20:01:09 1:31:09 1:20:37 9.0
11 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30   DNC   14.0
11 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   14.0

R2 - NFS Fleet - May 30, 2017

Up/Down - Course 5 - S-5-2-5-F, Wind: SW 15-20 knots (Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:30:15 1:00:15 0:55:22 1.0
2 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:34:35 1:04:35 0:57:56 2.0
3 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 19:35:32 1:05:32 0:57:58 3.0
4 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:29:55 0:59:55 0:59:05 4.0
5 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:38:39 1:08:39 1:01:12 5.0
6 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 19:40:53 1:10:53 1:02:42 6.0
7 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:35:43 1:05:43 1:04:35 7.0
8 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196     RC   7.7
9 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 19:52:02 1:22:02 1:17:31 8.0
10 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242     DNC   14.0
10 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   14.0
10 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   14.0

R3 - NFS Fleet - June 6, 2017

Long Trap - Course 1 - Wind: 6-8 knots, Conditions: Shifty
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215     RC   1.0
1 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:47:05 1:17:05 1:16:01 1.0
3 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 19:58:54 1:28:54 1:18:38 2.0
4 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 20:02:34 1:32:34 1:21:52 3.0
5 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 20:05:22 1:35:22 1:25:01 4.0
6 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 20:04:58 1:34:58 1:25:11 5.0
7 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 20:09:03 1:39:03 1:27:12 6.0
8 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 20:06:40 1:36:40 1:31:21 7.0
9 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNF   10.0
10 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175     DNC   14.0
10 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196     DNC   14.0
10 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   14.0

R4 - NFS Fleet - Jun 13, 2017

Triangle
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 20:01:12 1:31:12 1:23:48 1.0
2 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 20:00:27 1:30:27 1:29:11 2.0
3 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210 18:30 20:08:18 1:38:18 1:31:04 3.0
4 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242     RC   3.6
5 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 20:06:35 1:36:35 1:31:16 4.0
6 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 20:14:08 1:44:08 1:32:06 5.0
7 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 20:14:23 1:44:23 1:33:38 6.0
8 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 20:19:32 1:49:32 1:36:53 7.0
9 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 20:21:25 1:51:25 1:39:19 8.0
10 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 20:25:27 1:55:27 1:42:55 9.0
11 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 20:21:02 1:51:02 1:45:16 10.0
12 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175     DNC   14.0

R5 - NFS Fleet - June 20, 2017

Short Trap - Course 5
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:25:19 0:55:19 0:54:33 1.0
2 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:34:22 1:04:22 0:57:44 2.0
3 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239     RC   2.8
4 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:38:11 1:08:11 1:00:01 3.0
5 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:38:31 1:08:31 1:01:05 4.0
6 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 19:39:13 1:09:13 1:01:13 5.0
7 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:35:22 1:05:22 1:04:14 6.0
8 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215     DNC   14.0
8 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   14.0
8 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196     DNC   14.0
8 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   14.0
8 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   14.0

R6 - NFS Fleet - June 27, 2017

Up/Down - Course 1 - S@3-6-F@3 (Shortened) Conditions: Shifty
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 19:00 20:10:34 1:10:34 1:04:51 1.0
2 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 19:00 20:13:43 1:13:43 1:05:12 2.0
3 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 19:00 20:17:27 1:17:27 1:08:11 3.0
4 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 19:00 20:19:03 1:19:03 1:10:28 4.0
5 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175     RC   4.8
6 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 19:00 20:15:50 1:15:50 1:11:40 5.0
7 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 19:00 20:24:33 1:24:33 1:14:47 6.0
8 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 19:00 20:20:06 1:20:06 1:15:57 7.0
9 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230     DNC   14.0
9 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     DNC   14.0
9 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   14.0
9 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   14.0

R7 - NFS Fleet - Jul 04, 2017 at 18:35

Long Trap - Course 5 - Shortened S-2-F@5, Wind: NW 0-3 knots, Conditions: Calm
(Prelim results)

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:35 20:32:44 1:57:44 1:48:11 1.0
2 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:35 20:56:58 2:21:58 2:05:34 2.0
3 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242     DNF   9.0
3 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175     DNF   9.0
3 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNF   9.0
3 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196     DNF   9.0
3 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNF   9.0
3 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNF   9.0
9 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230     DNC   14.0
9 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     DNC   14.0
9 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234     DNC   14.0
9 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   14.0

R8 - NFS Fleet - Jul 11, 2017 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:41:58 1:11:58 1:06:08 1.0
2 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:45:55 1:15:55 1:06:50 2.0
3 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 19:46:44 1:16:44 1:07:52 3.0
4 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:41:00 1:11:00 1:10:01 4.0
5 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:51:36 1:21:36 1:13:12 5.0
6 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:54:42 1:24:42 1:15:30 6.0
7 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:47:11 1:17:11 1:15:51 7.0
8 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 19:50:32 1:20:32 1:16:06 8.0
9 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 19:55:02 1:25:02 1:20:37 9.0
10 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNC   14.0
10 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   14.0
10 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   14.0

R9 - NFS Fleet - Jul 18,2017

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:30:30 1:00:30 0:55:36 1.0
2 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:33:01 1:03:01 0:56:32 2.0
3 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173 18:30 19:27:40 0:57:40 0:56:52 3.0
4 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210 18:30 19:32:30 1:02:30 0:57:54 4.0
5 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 19:37:31 1:07:31 0:59:43 5.0
6 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:37:53 1:07:53 1:00:31 6.0
7 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:31:42 1:01:42 1:00:38 7.0
8 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:39:19 1:09:19 1:01:01 8.0
9 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 19:38:01 1:08:01 1:04:29 9.0
10 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239 18:30 19:43:42 1:13:42 1:05:11 10.0
11 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   14.0
11 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   14.0

R10 - NFS Fleet - Aug 1, 2017

Wind: SW 9 gusting to 19 knots

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:40:28 1:10:28 1:04:45 1.0
2 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:39:56 1:09:56 1:08:43 2.0
3 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:49:01 1:19:01 1:10:26 3.0
4 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:48:36 1:18:36 1:10:31 4.0
5 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:50:41 1:20:41 1:11:02 5.0
6 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210 18:30 19:49:52 1:19:52 1:13:59 6.0
7 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 19:48:38 1:18:38 1:14:33 7.0
8 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239     DNF   10.0
8 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     DNF   10.0
10 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   14.0
10 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNC   14.0
10 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   14.0

R11 - NFS Fleet - Aug 15, 2017

Short Trap - Course 1, Wind: WNW

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:52:07 1:22:07 1:15:27 1.0
2 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:51:10 1:21:10 1:19:46 2.0
3 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 20:01:35 1:31:35 1:20:37 3.0
4 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 20:00:03 1:30:03 1:20:47 4.0
5 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 20:02:05 1:32:05 1:22:05 5.0
6 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 20:05:12 1:35:12 1:24:52 6.0
7 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     RC   7.0
7 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 20:01:10 1:31:10 1:26:26 7.0
9 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239     DNC   14.0
9 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     DNC   14.0
9 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNC   14.0
9 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   14.0

R12 - NFS Fleet - Aug 22, 2017

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:32:51 1:02:51 0:57:45 1.0
2 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198 18:30 19:34:10 1:04:10 1:00:38 2.0
3 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234 18:30 19:38:39 1:08:39 1:01:12 3.0
4 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 19:38:46 1:08:46 1:01:18 4.0
5 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:42:17 1:12:17 1:03:38 5.0
6 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239     DNC   14.0
6 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230     DNC   14.0
6 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     DNC   14.0
6 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175     DNC   14.0
6 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196     DNC   14.0
6 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNC   14.0
6 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   14.0

R13 - NFS Fleet - Aug 29, 2017

Long trap - Course 5, shortened: S,5,2,F - Wind: Light

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215 18:30 19:54:37 1:24:37 1:17:45 1.0
2 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:59:32 1:29:32 1:20:19 2.0
3 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 20:02:21 1:32:21 1:21:18 3.0
4 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:58:42 1:28:42 1:27:10 4.0
5 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     RC   4.6
6 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 20:13:31 1:43:31 1:38:09 5.0
7 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239     DNC   14.0
7 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234     DNC   14.0
7 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   14.0
7 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNC   14.0
7 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234     DNC   14.0
7 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   14.0

Sept 05, 2017 - NFS Fleet - 2017

Triangle - Course 5, Wind: SW 7-11 km/h, calm

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS Arcady Northern 29   Trevor Halford 230 18:30 19:49:54 1:19:54 1:11:41 1.0
2 NFS Nomad T26   Brenda Walsh 239 18:30 19:53:14 1:23:14 1:13:37 2.0
3 NFS Nightwave Edel 820   Mark Bridge 242 18:30 19:55:25 1:25:25 1:15:12 3.0
4 NFS Gatekeeper Mirage 33   Dan Faulkner 175 18:30 19:48:48 1:18:48 1:17:26 4.0
5 NFS Conquistador Aloha 26   Troy Simkins 234     RC   4.6
6 NFS Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass 234 18:30 20:02:07 1:32:07 1:22:07 5.0
7 NFS Rascal II Hunter 31   Mogens Christensen 196 18:30 20:04:17 1:34:17 1:29:23 6.0
8 NFS Nauti Gal Hunter 26.5 WK   John Simmonds 215     DNC   14.0
8 NFS T'Bec CS30   Mark Kuzyk 173     DNC   14.0
8 NFS Zingara C&C27 Mk 5   Pat Morin 198     DNC   14.0
8 NFS Waiward Wind CS27   Bernie Mosely-Williams 239     DNC   14.0
8 NFS Beau Se Jour Mirage 30   Richard Dale 210     DNC   14.0


www.nbyc.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com