Bay Races - Race 4 - June 16, 2015

NBYC

Results as of 20:38 on September 1, 2015 Bay Races -Overall

Flying Fleet

Sailed: 14, Discards: 4, To count: 10, Rating system: TCC, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Race 1
May 26, 2015 18:30
Race 2
June 2, 2015 18:30:00
Race 3
June 9, 2015 18:30
Race 4
June 16, 2015 18:30
Race 5
June 23, 2015 !8:30:00
Race 6
July 7, 2015 18:30
Race 7
July 14, 2015 18:30
Race 8
July 21,2015 18:30
Race 9
July 28, 2015 18:30
Race 10
Aug 4, 2015 18:30
Race 11
August 11, 2015 18:30
Race 12
Aug 18, 2015 18:30
Race 13
August 25, 2015 18:30
Race 14
Sept 1, 2015 18:30
Total Nett
1st Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.1 STR 1.0 2.0 (3.0) 1.0 (9.0 DNC) 1.0 27.1 11.1
2nd Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 1.0 1.6 STR 2.0 (3.0) 2.0 2.5 (3.0) 1.0 (3.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 (3.0) 28.1 16.1
3rd Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 (3.0) 2.0 (3.0) 1.0 3.0 2.5 2.0 2.0 (6.0) 3.0 2.1 STR (6.0) 1.0 2.0 38.6 20.6
4th Flying Boomerang S29.1 40864 Luc Lalonde 1.0559 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 4.0 6.0 7.0 (9.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 4.0 79.0 43.0
5th Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 (7.0 DNF) (6.0 DNF) 4.0 (6.0) (7.0) 6.0 5.0 4.0 4.0 5.0 4.0 4.0 4.0 4.4 STR 70.4 44.4
6th Flying Round Tuit Tanzer 26 197 Richard Dale .9174 4.0 3.0 (9.0 DNC) 4.0 5.5 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 5.0 4.0 (9.0 DNC) 5.0 9.0 DNC 5.0 85.5 49.5
7th Flying Gale Force Tanzer 26 558 Ken Smith .9204 5.4 STR (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.5 4.0 (9.0 DNC) 3.0 2.0 9.0 DNC 5.0 9.0 DNC 5.0 6.0 89.9 53.9

Non-Flying Fleet

Sailed: 14, Discards: 4, To count: 10, Rating system: TCC, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Race 1
May 26, 2015 18:30
Race 2
June 2, 2015 18:30:00
Race 3
June 9, 2015 18:30
Race 4
June 16, 2015 18:30
Race 5
June 23, 2015 !8:30:00
Race 6
July 7, 2015 18:30
Race 7
July 14, 2015 18:30
Race 8
July 21,2015 18:30
Race 9
July 28, 2015 18:30
Race 10
Aug 4, 2015 18:30
Race 11
August 11, 2015 18:30
Race 12
Aug 18, 2015 18:30
Race 13
August 25, 2015 18:30
Race 14
Sept 1, 2015 18:30
Total Nett
1st Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 (17.0 DNC) 2.0 1.0 (6.0) 2.3 STR 4.0 (13.0 DNF) 3.0 (7.0) 2.0 1.0 2.0 5.0 1.0 66.3 23.3
2nd Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 (9.0 DNF) 1.0 (7.0) 2.0 2.0 1.0 3.0 (14.0 DNF) 2.0 (6.0) 5.0 4.0 2.4 STR 2.0 60.4 24.4
3rd Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 (9.0 DNF) (14.0 DNF) 3.0 (4.0) 4.0 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0 (17.0 DNC) 3.0 1.0 3.0 70.0 26.0
4th Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219 (17.0 DNC) (14.0 DNF) 2.0 5.0 6.0 3.0 5.0 6.0 3.0 1.0 2.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 99.0 34.0
5th Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 1.0 (14.0 DNF) 5.0 8.0 1.0 (9.0) 6.0 2.0 8.0 3.0 (10.0 DNF) 5.0 7.0 (9.0) 88.0 46.0
6th Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086 9.0 DNF (14.0 DNF) 4.0 3.0 3.0 (17.0 DNC) 4.0 5.0 (17.0 DNC) 5.0 STR 10.0 DNF (17.0 DNC) 2.0 5.0 115.0 50.0
7th Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872 9.0 DNF (14.0 DNF) 8.5 (10.0) 5.0 8.0 2.0 (14.0 DNF) 1.0 5.0 (17.0 DNC) 7.0 6.0 4.0 110.5 55.5
8th Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 (9.0 DNF) (14.0 DNF) 6.7 STR 7.0 7.0 (10.0) (9.0) 8.0 5.0 9.0 4.0 9.0 4.0 7.0 108.7 66.7
9th Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 (17.0 DNC) (14.0 DNF) 8.5 (12.0) (10.0) 7.0 10.0 9.0 6.0 7.0 10.0 DNF 6.0 9.0 8.0 133.5 80.5
10th Non-Flying Apres Ski C&C 25 675 Matt Kuzyk .8845 9.0 DNF 14.0 DNF 6.0 1.0 (17.0 DNC) 5.0 (17.0 DNC) 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 10.0 DNF 17.0 DNC 3.0 17.0 DNC 154.0 86.0
11th Non-Flying Nightwave Edel 820 136 Mark Bridge .8803 (17.0 DNC) 14.0 DNF 10.0 9.0 8.0 6.0 8.0 7.0 9.4 STR (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 6.0 162.4 94.4
12th Non-Flying Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Mosely-Williams .8845 9.0 DNF 14.0 DNF 13.0 11.0 9.0 10.9 STR 7.0 10.0 (17.0 DNC) 8.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 176.9 108.9
13th Non-Flying Last Shot Beneteau 331 34 Paul Waque 1.0328 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 8.0 8.0 17.0 DNC 206.0 138.0
14th Non-Flying Ardea Kelt 7.6   Peter and Darlene Lecour .8749 (17.0 DNC) 14.0 DNF 12.0 14.0 DNF (17.0 DNC) 11.0 14.8 STR 14.0 DNF (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 215.8 147.8
15th Non-Flying Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass .8971 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 11.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 16.3 STR 17.0 DNC 17.0 DNC 231.3 163.3

Race 1 - Flying Fleet - May 26, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 20:03:18 1:33:18 1:32:58 1.0
2 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30 20:04:12 1:34:12 1:33:52 2.0
3 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30 20:04:45 1:34:45 1:39:41 3.0
4 Flying Round Tuit Tanzer 26 197 Richard Dale .9174 18:30 20:24:40 1:54:40 1:45:12 4.0
5 Flying Gale Force Tanzer 26 558 Ken Smith .9204     STR   5.4
6 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204     DNF   7.0

Race 2 - Flying Fleet - June 2, 2015 at 18:30:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30:00 20:02:06 1:32:06 1:31:47 1.0
2 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965     STR   1.6
3 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30:00 20:15:25 1:45:25 1:50:54 2.0
4 Flying Round Tuit Tanzer 26 197 Richard Dale .9174 18:30:00 20:54:06 2:24:06 2:12:12 3.0
5 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204     DNF   6.0

Race 3 - Flying Fleet - June 9, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30 19:10:19 0:40:19 0:40:11 1.0
2 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 19:10:48 0:40:48 0:40:39 2.0
3 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30 19:09:29 0:39:29 0:41:32 3.0
4 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 18:30 19:19:27 0:49:27 0:45:31 4.0

Race 4 - Flying Fleet - June 16, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30 19:30:44 1:00:44 1:03:53 1.0
2 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30 19:34:15 1:04:15 1:04:02 2.0
3 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 19:34:40 1:04:40 1:04:26 3.0
4 Flying Round Tuit Tanzer 26 197 Richard Dale .9174 18:30 19:40:56 1:10:56 1:05:04 4.0
5 Flying Boomerang S29.1 40864 Luc Lalonde 1.0559 18:30 19:36:15 1:06:15 1:09:57 5.0
6 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 18:30 19:48:11 1:18:11 1:11:58 6.0

Race 5 - Flying Fleet - June 23, 2015 at !8:30:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30:00 19:30:29 1:00:29 1:00:16 1.0
2 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30:00 19:31:07 1:01:07 1:00:54 2.0
3 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30:00 19:31:37 1:01:37 1:04:49 3.0
4 Flying Boomerang S29.1 40864 Luc Lalonde 1.0559 18:30:00 19:32:31 1:02:31 1:06:01 4.0
5 Flying Round Tuit Tanzer 26 197 Richard Dale .9174 18:30:00 19:42:10 1:12:10 1:06:12 5.5
5 Flying Gale Force Tanzer 26 558 Ken Smith .9204 18:30:00 19:41:55 1:11:55 1:06:12 5.5
7 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 18:30:00 19:45:45 1:15:45 1:09:43 7.0

Race 6 - Flying Fleet - July 7, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30 19:34:22 1:04:22 1:04:08 1.0
2 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 19:35:12 1:05:12 1:04:58 2.5
2 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30 19:31:45 1:01:45 1:04:58 2.5
4 Flying Gale Force Tanzer 26 558 Ken Smith .9204 18:30 19:45:07 1:15:07 1:09:08 4.0
5 Flying Boomerang S29.1 40864 Luc Lalonde 1.0559 18:30 19:36:15 1:06:15 1:09:57 5.0
6 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 18:30 19:52:04 1:22:04 1:15:32 6.0

Race 7 - Flying Fleet - July 14, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30 19:42:55 1:12:55 1:12:40 1.0
2 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30 19:43:00 1:13:00 1:16:48 2.0
3 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 19:47:12 1:17:12 1:16:56 3.0
4 Flying Boomerang S29.1 40864 Luc Lalonde 1.0559 18:30 19:45:32 1:15:32 1:19:45 4.0
5 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 18:30 20:02:14 1:32:14 1:24:53 5.0

Race 8 - Flying Fleet - July 21,2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 19:23:28 0:53:28 0:53:17 1.0
2 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965     STR   1.1
3 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30 19:23:39 0:53:39 0:56:26 2.0
4 Flying Gale Force Tanzer 26 558 Ken Smith .9204 18:30 19:33:27 1:03:27 0:58:24 3.0
5 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 18:30 19:35:36 1:05:36 1:00:23 4.0
6 Flying Round Tuit Tanzer 26 197 Richard Dale .9174 18:30 19:36:32 1:06:32 1:01:02 5.0
7 Flying Boomerang S29.1 40864 Luc Lalonde 1.0559 18:30 19:31:15 1:01:15 1:04:40 6.0

Race 9 - Flying Fleet - July 28, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30 19:31:07 1:01:07 1:00:54 1.0
2 Flying Gale Force Tanzer 26 558 Ken Smith .9204 18:30 19:36:24 1:06:24 1:01:07 2.0
3 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 19:31:53 1:01:53 1:01:40 3.0
4 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 18:30 19:39:22 1:09:22 1:03:51 4.0
5 Flying Round Tuit Tanzer 26 197 Richard Dale .9174 18:30 19:40:27 1:10:27 1:04:38 5.0
6 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30 19:32:38 1:02:38 1:05:53 6.0
7 Flying Boomerang S29.1 40864 Luc Lalonde 1.0559 18:30 19:35:30 1:05:30 1:09:10 7.0

Race 10 - Flying Fleet - Aug 4, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 19:34:00 1:04:00 1:03:47 1.0
2 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30 19:35:12 1:05:12 1:04:58 2.0
3 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30 19:33:50 1:03:50 1:07:09 3.0
4 Flying Round Tuit Tanzer 26 197 Richard Dale .9174 18:30 19:44:38 1:14:38 1:08:28 4.0
5 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 18:30 19:46:57 1:16:57 1:10:49 5.0

Race 11 - Flying Fleet - August 11, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 19:31:03 1:01:03 1:00:50 1.0
2 Flying Boomerang S29.1 40864 Luc Lalonde 1.0559 18:30 19:29:16 0:59:16 1:02:35 2.0
3 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520     STR   2.1
4 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30 19:37:37 1:07:37 1:07:23 3.0
5 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 18:30 19:56:40 1:26:40 1:19:46 4.0
6 Flying Gale Force Tanzer 26 558 Ken Smith .9204 18:30 20:28:32 1:58:32 1:49:06 5.0

Race 12 - Flying Fleet - Aug 18, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30 19:37:21 1:07:21 1:07:07 1.0
2 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 19:38:57 1:08:57 1:08:43 2.0
3 Flying Boomerang S29.1 40864 Luc Lalonde 1.0559 18:30 19:35:08 1:05:08 1:08:46 3.0
4 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 18:30 19:52:52 1:22:52 1:16:16 4.0
5 Flying Round Tuit Tanzer 26 197 Richard Dale .9174 18:30 19:53:26 1:23:26 1:16:33 5.0
6 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30 19:55:17 1:25:17 1:29:43 6.0

Race 13 - Flying Fleet - August 25, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30 19:31:42 1:01:42 1:04:55 1.0
2 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 19:35:24 1:05:24 1:05:10 2.0
3 Flying Boomerang S29.1 40864 Luc Lalonde 1.0559 18:30 19:33:17 1:03:17 1:06:49 3.0
4 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204 18:30 19:45:40 1:15:40 1:09:39 4.0
5 Flying Gale Force Tanzer 26 558 Ken Smith .9204 18:30 19:50:22 1:20:22 1:13:58 5.0

Race 14 - Flying Fleet - Sept 1, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying J Cool J 24 2718 Alistair Greig .9965 18:30 19:33:19 1:03:19 1:03:06 1.0
2 Flying Hot Sheets Express 27 10 Don Merriman 1.0520 18:30 19:30:39 1:00:39 1:03:48 2.0
3 Flying Ruby Tuesday J 24 2230 Ross Jamieson .9965 18:30 19:34:42 1:04:42 1:04:28 3.0
4 Flying Boomerang S29.1 40864 Luc Lalonde 1.0559 18:30 19:31:43 1:01:43 1:05:10 4.0
5 Flying Jammin' C&C 25 4406 Mark Feeney .9204     STR   4.4
6 Flying Round Tuit Tanzer 26 197 Richard Dale .9174 18:30 19:55:07 1:25:07 1:18:05 5.0
7 Flying Gale Force Tanzer 26 558 Ken Smith .9204 18:30 19:57:39 1:27:39 1:20:40 6.0

Race 1 - Non-Flying Fleet - May 26, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30 20:56:45 2:26:45 2:25:13 1.0
2 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817     DNF   9.0
2 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872     DNF   9.0
2 Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086     DNF   9.0
2 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872     DNF   9.0
2 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434     DNF   9.0
2 Non-Flying Apres Ski C&C 25 675 Matt Kuzyk .8845     DNF   9.0
2 Non-Flying Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Mosely-Williams .8845     DNF   9.0

Race 2 - Non-Flying Fleet - June 2, 2015 at 18:30:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 18:30:00 20:58::01 2:28:00 2:10:29 1.0
2 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 18:30:00 20:58:29 2:28:29 2:29:16 2.0
3 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872     DNF   14.0
3 Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219     DNF   14.0
3 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895     DNF   14.0
3 Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086     DNF   14.0
3 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872     DNF   14.0
3 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434     DNF   14.0
3 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028     DNF   14.0
3 Non-Flying Apres Ski C&C 25 675 Matt Kuzyk .8845     DNF   14.0
3 Non-Flying Nightwave Edel 820 136 Mark Bridge .8803     DNF   14.0
3 Non-Flying Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Mosely-Williams .8845     DNF   14.0
3 Non-Flying Ardea Kelt 7.6   Peter and Darlene Lecour .8749     DNF   14.0

Race 3 - Non-Flying Fleet - June 9, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 18:30 19:13:39 0:43:39 0:43:53 1.0
2 Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219 18:30 19:19:13 0:49:13 0:45:22 2.0
3 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 18:30 19:23:04 0:53:04 0:47:05 3.0
4 Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086 18:30 19:22:00 0:52:00 0:47:15 4.0
5 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30 19:17:46 0:47:46 0:47:16 5.0
6 Non-Flying Apres Ski C&C 25 675 Matt Kuzyk .8845 18:30 19:25:39 0:55:39 0:49:13 6.0
7 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434     STR   6.7
8 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 18:30 19:26:12 0:56:12 0:49:33 7.0
9 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872 18:30 19:29:44 0:59:44 0:53:00 8.5
9 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 18:30 19:28:42 0:58:42 0:53:00 8.5
11 Non-Flying Nightwave Edel 820 136 Mark Bridge .8803 18:30 19:31:00 1:01:00 0:53:42 10.0
12 Non-Flying Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass .8971 18:30 19:32:00 1:02:00 0:55:37 11.0
13 Non-Flying Ardea Kelt 7.6   Peter and Darlene Lecour .8749 18:30 19:38:04 1:08:04 0:59:33 12.0
14 Non-Flying Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Mosely-Williams .8845 18:30 19:39:48 1:09:48 1:01:44 13.0

Race 4 - Non-Flying Fleet - June 16, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Apres Ski C&C 25 675 Matt Kuzyk .8845 18:30 19:43:08 1:13:08 1:04:41 1.0
2 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 18:30 19:43:40 1:13:40 1:04:57 2.0
3 Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086 18:30 19:42:19 1:12:19 1:05:42 3.0
4 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 18:30 19:44:12 1:14:12 1:05:50 4.0
5 Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219 18:30 19:43:15 1:13:15 1:07:32 5.0
6 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 18:30 19:38:23 1:08:23 1:08:45 6.0
7 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 18:30 19:44:50 1:14:50 1:10:36 7.0
8 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30 19:41:38 1:11:38 1:10:53 8.0
9 Non-Flying Nightwave Edel 820 136 Mark Bridge .8803 18:30 19:54:58 1:24:58 1:14:48 9.0
10 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872 18:30 19:55:13 1:25:13 1:15:36 10.0
11 Non-Flying Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Mosely-Williams .8845 18:30 19:56:16 1:26:16 1:16:18 11.0
12 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 18:30 19:55:59 1:25:59 1:17:38 12.0
13 Non-Flying Ardea Kelt 7.6   Peter and Darlene Lecour .8749     DNF   14.0

Race 5 - Non-Flying Fleet - June 23, 2015 at !8:30:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30:00 19:36:37 1:06:37 1:05:55 1.0
2 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 18:30:00 19:45:23 1:15:23 1:06:28 2.0
3 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053     STR   2.3
4 Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086 18:30:00 19:44:33 1:14:33 1:07:44 3.0
5 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 18:30:00 19:46:35 1:16:35 1:07:57 4.0
6 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872 18:30:00 19:48:22 1:18:22 1:09:32 5.0
7 Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219 18:30:00 19:45:31 1:15:31 1:09:37 6.0
8 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 18:30:00 19:45:42 1:15:42 1:11:25 7.0
9 Non-Flying Nightwave Edel 820 136 Mark Bridge .8803 18:30:00 19:53:04 1:23:04 1:13:07 8.0
10 Non-Flying Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Mosely-Williams .8845 18:30:00 19:52:58 1:22:58 1:13:23 9.0
11 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 18:30:00 19:56:39 1:26:39 1:18:14 10.0

Race 6 - Non-Flying Fleet - July 7, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 18:30 19:50:40 1:20:40 1:11:07 1.0
2 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 18:30 19:50:22 1:20:22 1:11:18 2.0
3 Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219 18:30 19:49:01 1:19:01 1:12:51 3.0
4 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 18:30 19:43:30 1:13:30 1:13:53 4.0
5 Non-Flying Apres Ski C&C 25 675 Matt Kuzyk .8845 18:30 19:54:43 1:24:43 1:14:56 5.0
6 Non-Flying Nightwave Edel 820 136 Mark Bridge .8803 18:30 19:55:17 1:25:17 1:15:04 6.0
7 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 18:30 19:53:39 1:23:39 1:15:31 7.0
8 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872 18:30 19:57:18 1:27:18 1:17:27 8.0
9 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30 19:49:41 1:19:41 1:18:51 9.0
10 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 18:30 19:55:16 1:25:16 1:20:26 10.0
11 Non-Flying Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Mosely-Williams .8845     STR   10.9
12 Non-Flying Ardea Kelt 7.6   Peter and Darlene Lecour .8749 18:30 20:05:14 1:35:14 1:23:19 11.0

Race 7 - Non-Flying Fleet - July 14, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 18:30 19:54:49 1:24:49 1:15:15 1.0
2 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872 18:30 19:58:14 1:28:14 1:18:17 2.0
3 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 18:30 19:59:26 1:29:26 1:18:51 3.0
4 Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086 18:30 19:57:38 1:27:38 1:19:37 4.0
5 Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219 18:30 20:01:09 1:31:09 1:24:02 5.0
6 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30 19:58:48 1:28:48 1:27:52 6.0
7 Non-Flying Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Mosely-Williams .8845 18:30 20:15:11 1:45:11 1:33:02 7.0
8 Non-Flying Nightwave Edel 820 136 Mark Bridge .8803 18:30 20:16:42 1:46:42 1:33:56 8.0
9 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 18:30 20:11:19 1:41:19 1:35:35 9.0
10 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 18:30 20:19:45 1:49:45 1:39:05 10.0
11 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053     DNF   13.0
12 Non-Flying Ardea Kelt 7.6   Peter and Darlene Lecour .8749     STR   14.8

Race 8 - Non-Flying Fleet - July 21,2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 18:30 19:35:12 1:05:12 0:57:51 1.0
2 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30 19:29:18 0:59:18 0:58:41 2.0
3 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 18:30 19:28:37 0:58:37 0:58:56 3.0
4 Non-Flying Apres Ski C&C 25 675 Matt Kuzyk .8845 18:30 19:37:00 1:07:00 0:59:16 4.0
5 Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086 18:30 19:37:23 1:07:23 1:01:13 5.0
6 Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219 18:30 19:38:06 1:08:06 1:02:47 6.0
7 Non-Flying Nightwave Edel 820 136 Mark Bridge .8803 18:30 19:43:28 1:13:28 1:04:40 7.0
8 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 18:30 19:39:21 1:09:21 1:05:25 8.0
9 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 18:30 19:47:46 1:17:46 1:10:12 9.0
10 Non-Flying Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Mosely-Williams .8845 18:30 19:52:40 1:22:40 1:13:07 10.0
11 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817     DNF   14.0
11 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872     DNF   14.0
11 Non-Flying Ardea Kelt 7.6   Peter and Darlene Lecour .8749     DNF   14.0

Race 9 - Non-Flying Fleet - July 28, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872 18:30 19:38:22 1:08:22 1:00:39 1.0
2 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 18:30 19:39:28 1:09:28 1:01:15 2.0
3 Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219 18:30 19:37:50 1:07:50 1:02:32 3.0
4 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 18:30 19:41:21 1:11:21 1:03:18 4.0
5 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 18:30 19:38:12 1:08:12 1:04:20 5.0
6 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 18:30 19:42:36 1:12:36 1:05:33 6.0
7 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 18:30 19:37:51 1:07:51 1:08:13 7.0
8 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30 19:41:24 1:11:24 1:10:39 8.0
9 Non-Flying Nightwave Edel 820 136 Mark Bridge .8803     STR   9.4

Race 10 - Non-Flying Fleet - Aug 4, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219 18:30 19:44:55 1:14:55 1:09:04 1.0
2 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 18:30 19:39:51 1:09:51 1:10:13 2.0
3 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30 19:41:05 1:11:05 1:10:20 3.0
4 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 18:30 19:51:07 1:21:07 1:11:58 4.0
5 Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086     STR   5.0
5 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872 18:30 19:51:50 1:21:50 1:12:36 5.0
7 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 18:30 19:52:24 1:22:24 1:12:39 6.0
8 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 18:30 19:54:17 1:24:17 1:16:05 7.0
9 Non-Flying Waiward Wind CS 27 1201 Bernie Mosely-Williams .8845 18:30 19:56:31 1:26:31 1:16:31 8.0
10 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 18:30 19:52:42 1:22:42 1:18:01 9.0

Race 11 - Non-Flying Fleet - August 11, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 18:30 19:40:45 1:10:45 1:11:07 1.0
2 Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219 18:30 19:50:13 1:20:13 1:13:57 2.0
3 Non-Flying Last Shot Beneteau 331 34 Paul Waque 1.0328 18:30 19:43:21 1:13:21 1:15:45 3.0
4 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 18:30 19:56:03 1:26:03 1:21:11 4.0
5 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 18:30 20:24:25 1:54:25 1:40:53 5.0
6 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895     DNF   10.0
6 Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086     DNF   10.0
6 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028     DNF   10.0
6 Non-Flying Apres Ski C&C 25 675 Matt Kuzyk .8845     DNF   10.0

Race 12 - Non-Flying Fleet - Aug 18, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Nauti Gal Hunter 26.5 WK 116 John Simmonds .9219 18:30 19:52:37 1:22:37 1:16:10 1.0
2 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 18:30 19:46:16 1:16:16 1:16:40 2.0
3 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 18:30 19:59:47 1:29:47 1:19:39 3.0
4 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 18:30 20:00:22 1:30:22 1:19:41 4.0
5 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30 19:54:27 1:24:27 1:23:34 5.0
6 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 18:30 20:03:22 1:33:22 1:24:17 6.0
7 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872 18:30 20:06:17 1:36:17 1:25:25 7.0
8 Non-Flying Last Shot Beneteau 331 34 Paul Waque 1.0328 18:30 19:55:30 1:25:30 1:28:18 8.0
9 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 18:30 20:06:28 1:36:28 1:31:00 9.0
10 Non-Flying Osprey II Grampian 30 99 Stephen Glass .8971     STR   16.3

Race 13 - Non-Flying Fleet - August 25, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 18:30 19:45:07 1:15:07 1:06:39 1.0
2 Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086 18:30 19:44:12 1:14:12 1:07:25 2.0
3 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817     STR   2.4
4 Non-Flying Apres Ski C&C 25 675 Matt Kuzyk .8845 18:30 19:48:35 1:18:35 1:09:30 3.0
5 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 18:30 19:46:25 1:16:25 1:12:05 4.0
6 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 18:30 19:42:05 1:12:05 1:12:28 5.0
7 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872 18:30 19:51:49 1:21:49 1:12:35 6.0
8 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30 19:43:53 1:13:53 1:13:06 7.0
9 Non-Flying Last Shot Beneteau 331 34 Paul Waque 1.0328 18:30 19:45:31 1:15:31 1:18:00 8.0
10 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 18:30 20:00:32 1:30:32 1:21:44 9.0

Race 14 - Non-Flying Fleet - Sept 1, 2015 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Time Mult Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non-Flying Megawatt Express 30 31773 Bill Stewart 1.0053 18:30 19:48:26 1:18:26 1:18:51 1.0
2 Non-Flying Datura Grampian 26 334 Alex McIntyre .8817 18:30 20:00:30 1:30:30 1:19:48 2.0
3 Non-Flying Nomad Tanzer 26 686 Brenda Walsh .8872 18:30 20:00:00 1:30:00 1:19:51 3.0
4 Non-Flying Knot Sea Dar Tanzer 26 633 Rob Geisler .8872 18:30 20:00:25 1:30:25 1:20:13 4.0
5 Non-Flying Pei Hu C&C 27 Mk 1 14060 Ken Cork .9086 18:30 20:01:00 1:31:00 1:22:41 5.0
6 Non-Flying Nightwave Edel 820 136 Mark Bridge .8803 18:30 20:07:12 1:37:12 1:25:34 6.0
7 Non-Flying Rascal Too Hunter 31 320 Mogens Christiensen .9434 18:30 20:03:54 1:33:54 1:28:35 7.0
8 Non-Flying Arcady Northern 29 89 Trevor Halford .9028 18:30 20:08:40 1:38:40 1:29:05 8.0
9 Non-Flying Gatekeeper Mirage 33 101 Dan Faulkner .9895 18:30 20:00:49 1:30:49 1:29:52 9.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com